Reformer Pilates nedir?

Birçok spor dalında egzersize başlamadan önce kas ve eklemleri gevşetmek gereklidir. Yoga ve pilates alanında daha rahat hareket edebilmek için kasları gevşetmek oldukça önemlidir. Reformer Pilates aleti ile yapacağınız egzersizler, kas ve iskelet sistemini geliştirmeyi hedefler. Ancak reformer egzersizleri kardiyo hareketlerinden sayılmaz ve tek başına kilo vermek için yapılmaz. Vücudunuzun esnemesine, güçlenmesine ve kaybetmiş olduğunuz enerjiyi geri kazanmanıza yardımcı olur. Tek başına kilo vermek için etkili olmasa da, kilo vermenizi destekleyen bir üründür. Kullanımı her yaş grubu için uygundur.

Reformer pilates kas ve iskelet sistemini geliştirmeyi hedefleyen egzersizler grubu olarak adlandırılabilir. Reformer bir cardio egzersizi değildir ve kalori yakılması hedeflenmez. Ancak pilates zayıflatır mı sorusuna verilecek cevap kesinlikle zayıflatmaz şeklinde değildir. Reformer egzersizleri zayıflamaya katkı sağlar.

Reformer Pilates’in Tarihçesi

1920’li yıllarda Amerika’da bilinmeye başlayan ve günümüzde dünya çapında yayılan pilatesin tarihçesi Almanya’da başlar.

Joseph Pilates  9 Aralık 1883 yılında Almanya, Dusseldorf yakınlarındaki Mönchengladbach şehrinde doğar. Çocukluğu boyunca raşitizm, astım ve ateşli romatizma ile savaşır. Bu rahatsızlıkların üstesinden gelmek için vücut geliştirme, jimnastik, dalış ve diğer fiziksel aktivitelerle uğraşır. Doğu ve Batı egzersiz ve felsefelerini okur ve büyük ölçüde eski Yunan ve Roma yöntemlerinden etkilenir.

1912 yılında, Joseph Pilates İngiltere’ye gider. Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, diğer Alman vatandaşları ile birlikte, Man Adası’nda bir kampta gözaltına alınır. Bu kampta bulunduğu süre boyunca, kendi geliştirdiği egzersiz programını diğerlerine öğretir. Engelli ve hasta olanların rehabilitasyonu için burada bir cihaz geliştirmeye başlar. Joseph Pilates o zamanda grip salgınına yakalananlara, savaş hastalıklarına uğrayanlara yardımcı olur.

Savaş sonrası Joseph Pilates, yeni Alman Ordusu’nu eğitmek için Alman hükümeti tarafından davet edilir ve Almanya’ya geri döner. Yapacağı bu hizmetin sonuçlarının farkına vararak, Almanya’yı tek edip Amerika’ya gitmeye karar verir. ABD yolculuğu esnasında, daha sonra hayat arkadaşı olacak Clara ile tanışır.

1926 yılında ilk Pilates stüdyosunu kurar. New York’un çeşitli kesimlerinden insanlar elit tabaka, sirk çalışanları, jimnastikçiler ve dansçılar stüdyoya gelmeye başlar. Özellikle dans topluluğu, yaptığı işin gerçek değerini anlayan ve Joseph Pilates’in insan vücudu işleyişi ile ilgili içsel ve derin bilginin farkına varan George Balanchine, Ted Shawn, Martha Graham gibi öncüler ve diğer birçok az bilinen dansçılar stüdyoyu uğrak yeri haline getirirler. Onlar bu yöntemin vücutlarına gerek rehabilitasyon gerek performanslarını artırmak için olsun neler yapabileceğinin farkına varırlar.

Kariyeri boyunca Joseph Pilates, icat ettiği çeşitli cihazlarda 600’ün üzerinde egzersiz geliştirir. Cihazları ve egzersizleri geliştirirken, iyi bir sağlığa ulaşmak için “bütün”ü çalıştırmak gerektiği rehber felsefesi olur.

Pilates cihazları, çeşitli pozisyonlar ve hareketlerle tüm vücudu forma sokmak ve nihayette vücut hizalamasını ve dengeyi iyileştirme amacıyla tasarlanır. Cihaz repertuarı Temel seviyeden Master seviyeye kadar çeşitli parçalardan oluşur.

Reformer Pilates cihazlarımızı incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Reformer Pilates Egzersizleri Yapmanın Faydaları başlıklı makalemizi okumadıysanız, bu makale ile reformer egzersizlerinin faydaları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Fit Ekipman_

all author posts